SYLK (PROFORMA, BEZZER, VERSUS)

Od samego początku najbardziej jaram się rapem mocno lirycznym i przede wszystkim technicznym – i taki też możecie usłyszeć w moim wykonaniu na Proformie, ale również abstrakcyjne i zakręcone utwory na gościnnych produkcjach.

W dużym skrócie moją przygodę z rapem, trwająca po dziś dzień, można opisać tak:

Około roku 1999 zajawiam się kulturą hip hopową i tworzę swoje pierwsze nagrania na programie eJay Hip Hop jako SLK, zakładając z Bunkiem skład WZH. Następnie jako Sylk nagrywam w NPWP razem z Erhą, Elgiem i Bunkiem na kombinowanym sprzęcie w domowym studio. W latach 2000-2004 powstają trzy płyty NPWP: „Prezentacja”, „Osiedlowa nuta” i „Likwidacja milczenia”. Podczas nagrywania płyt NPWP poznaliśmy wiele osób, z którymi do dziś tworzymy założone w 2001 roku PRO. W 2002 roku wychodzi producencka płyta Elgiego „PROdukcja”, której wydanie, jak się okazuje, było dla nas wszystkich bardzo ważnym krokiem naprzód. Z powstaniem PRO można połączyć powstanie Proformy, która w 2005 roku nagrywa singiel „Rozbrat z fermentem”, opisujący ówczesną sytuację.

 

I tak w kolejnych latach, równocześnie nagrywając pierwszą płytę Proformy, wydajemy w PRO krążki :

 

Erha – „Zero Erha plus znajomi EP” / BezZeR – „C.D.N.” (wydane w jednym paku w 2006);

Kejraz, Erha, Sylk – „Emigracyjny PROjekt Odległość” (nagrany w Irlandii Północnej w 2006, a wydany w 2008);

„imPROwizacja” (spontaniczna płyta nagrana w trakcie kilku wieczorów w 2008);

Woke – „PROdukcja – 95 uderzeń” (2009).

 

Wówczas ukształtował się również ostateczny skład Proformy, złożony z części ekip NPWP (Erha, Elgie i Sylk) i HaBe (Cones, Kejraz), nadając zamierzony ostateczny kształt projektowi. To wszystko, co stało się w nas, w ekipie i co chcieliśmy na wstępie powiedzieć, można usłyszeć na pierwszej płycie Proformy – „Dla treści, dla formy, dla przyzwoitości”.

 

Na początku roku 2014 pojawił się pierwsz zwiastun krakowskiego duetu Voke i Sylk – „VerSus”. Promomix promuje wspólny album Sylka (Proforma), dla którego jest to jednocześnie pierwsza pod względem liryczno-wokalnym solowa płyta, i Vokego (PRO), który odpowiada za część muzyczną materiału. Obu artystów gościnnie wspomogli inni krakowscy muzycy.

 

„Płyta Versus to 40 minut pomysłu na alternatywny klimat muzyczny utrzymany w konwencji hip-hop, który – mam nadzieję – umili słuchaczom niejeden wieczór i pozwoli choć trochę oderwać się od pędzącego na oślep świata medialnej papki i bezmyślnego klimatu Internetu. VerSus to klimatyczny sampling Vokego, instrumenty Grześka Bąka i Filipa Mozula, doskonały wokal Katarzyny Malendy, skrecze DJ-ów Sema4-a i Genstego oraz miksy Buy i master Elgiego z Soundprove.”

 

 Za wspaniałą okładkę i przygotowanie graficzne odpowiada Lazy Art, a za styl pisma Wymiar.

 

Za produkcję płyty 8merch.

 

Miks: BuA (Studio Zajawka)
Master: Elgie (Studio Nagrań Soundprove)

 

Teksty, rymy, aranże i finalizacja płyty: Sylk (Proforma)
Gościnnie: BuA, Cones, Grem, Świeży, Ader

 

Gościnne bity: Thm (10), Denko (12)

 

Muzyka: Voke
Gitara basowa: Grzegorz Bąk
Perkusja: Filip Mozul
Śpiew: Katarzyna Malenda
Wokalizy: Natalia
Skrecze: Sema4, DJ Gensty (12)
Cuty: DJ Gensty

 

Płyta dostępna na:

 

http://versus.8merch.com/ i na fb

 

 

 

PRO!